Anasayfa / Webmaster / Sunucu kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Sunucu kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Sunucu kiralarken sunucu hizmeti sağlayan firmayı iyi araştırmanız gerekiyor aksi taktirde geri dönüşü olmayan hatalar ile karşılaşabilirsiniz.

Web site sahipleri sitelerini barındırmak için web sunuculara ihtiyaç duyarlar. Bu sunucular internet sitelerinin verilerinin barındığı depolama alanları sunarak işleyişin devamlılığını ve sitenin hızını sağlarlar. Eğer kötü bir sunucu sahibi iseniz projeleriniz ve yatırımlarınız çöpe gidebilir. Sunucu kiralarken ya da satın alırken temel özelliklere dikkat etmez, sözleşme ayrıntılarını okumazsanız birçok kişinin başına gelen umursamazlıklara mağruz kalabilirsiniz. Kimi zaman sözleşmede yer almadığı için sunucu hizmeti veren şirketin muhatap almadığı kişi olabilirsiniz.

Ülkemizde sunucu çözümleri konusunda hizmet veren onlarca bilişim şirketi var. Bu şirketlerden kimisi isim yapmış kalitesiz hizmetlere sahip olsa da kimisi ise bu işin hakkını vererek ultra hizmetler sağlar. Öncelikle proje ve yatırımlarınıza yönelik site ihtiyacınızı iyi planlamalısınız. Sitenizin günlük tekil kullanıcı sayısı ve tahmini ziyaretçi sayısı ilk planlamanız gerekenler. Eğer günde binlerce ziyaretçi bekliyorsanız sizin için ufak sunucular iş görmez, sorun çıkarır ve sunucu şirketiyle problem yaşarsınız.

Sunucu kiralarken her ayrıntıya dikkat edin

Sunucu hizmeti sunan hosting şirketleri bazen sunucular hakkında yüzeysel bilgi verir. “Sınırsız sunucu” gibi tabirler kullanır. Unutmayın ki her şeyin bir sınırı var. Ayrıca sunucu makinelerin özellikleri hakkında bilgi de almalısınız. Ülkemizde yer alan sunucu hizmeti veren şirketler çoğunlukla yurtdışında yer alan ortak şirketlerle çalışır. Yani örneğin siz yerli firmadan hizmet alırsınız ancak siteniz Fransa lokasyonunda bulunan sunucular içerisindedir.

Sunucu
Sunucu

Sunucuların teknik özelliklerini öğrenmelisiniz. Bu teknik özellikler ram, işlemci, hard disk, depolama alanı gibi başlıca özelliklerdir. En iyiyi arzulamayanlar ise ucuz ve orta halli sunucu çözümlerine başvurabilir. Benzer şekilde yurt dışında faaliyet gösteren sunucu şirketlerine de başvurup bilgi alabilirsiniz. Ülke sınırları dışında yer alan şirketler daha ciddi kampanya ve indirim fırsatlarıyla ilgi çekici olabiliyor.

www.sanalgezi.org

Hakkında admin

Check Also

SEO Danışmanlığı nedir

SEO Danışmanlığı nedir sorusuna yanıt arıyorsanız tam yerindesiniz buyurun. SEO, bir diğer adıyla daha doğrusu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir