Anasayfa / Webmaster / Kaliteli Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Kaliteli Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Merhaba arkadaşlar bugün sizler için hazırlamış olduğumuz Kaliteli Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur? Makalesini hazırladık.
İnternet dünyasının gelişmesi ile birlikte web siteleri de insanlar arasında ilgi çekici bir hal almaya başladı. Farklı amaç ve uğraşlar için kurulan web sitesini kurmak ise hem çok basit hem de çok karmaşık bir iş halini aldı.

Web Sitesi kurarak milyonlarca kişiye ulaşma hayali kuran pek çok kişi bir web sitesi kurmak için neler yapılması gerektiğini merak etmektedir.  Web Sitesi kurmak için yapılacak ilk iş konu ile ilgili ayrıntılı bir çalışma yapmaktır.  Genelde internet üzerinden web sitesi kurulumu için yapılacak araştırmalar bir siteyi meydana getirmeye yetmektedir.

Kaliteli site kurmak için seçici olun

Web sitesi kurarken sitede geçecek olan ya da araştırma yaparken karşınıza çıkması muhtemel kelimelerin anlamını bilmek gerekmektedir.  Bu kelimelerin anlamını öğrenmek sizin konuya hakim olmanız anlamına da gelecektir. Domain, bur web sitesinin adresi demektir. Web Sitesi kuruluşunda ilk karşınıza çıkacak isim budur.

Nasıl ki bir telefonun numarası varsa ve size herkes bu numaradan ulaşıyorsa web sitelerinin de bir adresi yani domain bulunmaktadır. Sote yapma ya karar verdiğiniz anda internet üzerinden Domain satışı yapan pek çok adrese ulaşmanız mümkün olacaktır.  Bu adresler üzerinden, satın alacağınız domain ile web sitenin için ilk adım atılmış olacaktır. Domain ücreti ise yıllık olarak oldukça cüzi miktarlarda ödenmektedir

Hosting firmanızı iyi seçin

Web sitenizin alanı olan web hosting,  sitenizin depolanmasını sağlamaktadır.  Web hosting,  5, 10, 100 gb  gibi  miktarlardan oluşmaktadır.  Bu miktarların belirlemesi tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre yapılmaktadır.  Web hosting için de internet üzerinden herhangi bir siteden yardım almanız yeterli olacaktır.

Bu sitelerden dilediğiniz şekilde web hosting almanız mümkündür. Host alırken dikkat edilecek bazı parametreler bulunmaktadır. Alan işinize yarayacak genişlikte olmalıdır.  Mail servisi bu tür alanlarda mutlaka bulunmalıdır. Sitenin php,  asml ya da html içinden hangisi ile kurulacaksa alan o bu desteklemelidir. Web sitesi için alacağınız host mutlaka tematik kontrolü sağlamalıdır. Trafik kontrolü basit bir şekilde ifade edilecek olursa bir kullanıcının sitenizin kullanmak için çağırdığı dosya miktarının sizlere gösterilmesidir. Yani bilgisayarınızın c sürücüsüne bulunan7 15 mb bir dosyayı kopyalayarak bilgisayarınızın d sürücüsüne kaydettiniz.

Bu süre zarfında bilgisayarınızda 15 mb bir trafik harcamış olmaktasınız.  Bu durumu ayda 1000 defa yaptığınız düşünüldüğünde aylık harcanan trafik miktarı 15000 olacaktır.  Bu bakımdan web sitesi kurulumunda alacağınız hostun size yüksek bir trafik miktarı getirmesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Diğer türlü ilerleyen dönemlerde sitesinde farklı problemler ile karşılaşmanız mümkün olmaktadır. Sitenizin domaini ve hostu için aynı siteden yararlanmanız sizin iyi bir sonuç getirecektir.  Domain ve host için gerekli bilgileri edindikten sonra bu alanların kullanımı sizin için oldukça kolay olacaktır.
Son olarak Web sitesi kurulumunda sitenizin formatını belirlemeniz gerekmektedir. Kurulacak web sitesi için, format oldukça önemli bir konudur.  Firmalara yapılan özel siteler için,  müzik siteleri için, smf siteleri için, kişisel siteler için farklı farklı formatları bulunmaktadır. Bu fırsatlardan hangisi için site kuracağınıza karar vererek, size lazım olan site formatına sahip olmanız gerekmektedir. Mesela bir smf sitesi kurmak için internet üzerinden hazır dosyaların indirilmesi gerekmektedir. Bu dosyalar için kurulum gerekmektedir.  Yani smf sitesi hazır bir sitedir.  Sizin bu site için yapmanız gereken tek şey internet üzerinden site dosyalarını indirmektir. Tüm bu anlatılanları adım adım takip ederek yaparsanız kaliteli bir web sitesi için önünüzde herhangi bir engel kalmayacaktır.

Hakkında admin

Check Also

SEO Danışmanlığı nedir

SEO Danışmanlığı nedir sorusuna yanıt arıyorsanız tam yerindesiniz buyurun. SEO, bir diğer adıyla daha doğrusu …

6 yorum

  1. Abi sağol işime yarayan bilmediğim bir konu olmuş.

  2. Kaliteli web sitesi için bunlar gerekliyse benim siteler ultra kaliteli o zaman.

  3. Paylaşımın için teşekkürler.

  4. Kısa ve öz bir açıklama olmuş ama biraz daha detaya inseydiniz keşke yeni acemiler için söylüyorum anlamadıkları konu olabilir.

  5. Teşekkürler hocam.

  6. Çok teşekkürler faydalı bir makale olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir