Anasayfa / Webmaster / İyi Bir Blog Kurmak İçin İzlenecek Adımlar

İyi Bir Blog Kurmak İçin İzlenecek Adımlar

Mobil kullanıcıların sayısı artmasıyla birlikte artık internete giren ziyaretçilerin %70 kısmı cep telefonlarını kullanmaktadırlar. Bu durum böyle olunca ister istemez internet sitelerinin mobil uyumluluk şartını yerine getirmeleri gerekiyor. Hem ziyaretçilerin siteyi rahat gezinmesi bakımından hemde arama motorlarında aramalarda ilk sıraya çıkası için web sitelerimizi mobil uyumlu hale getirmemiz gerekiyor. Öncelikle sitenizin mobil uyumlu olup oladığını kontrol etmeliyiz

site açmak
Son yıllarda herkes bir blog sahibi olmak için adeta yarışır hale gelmiştir.  Hemen Hemen herkes internet aracılığı ile kişisel ya da temasal bir blog kurmak istemektedir.  Peki iyi bir blog sahibi olmak için yapılması gerekenler nelerdir?  İyi bir  blogda bulunması gereken özellikler nelerdir?  Bir blog sitesi için ilk olarak blog sitesinin konusuna karar vermeniz gerekmektedir. Blog sitesi için özel bor amacı bulunmayanlar yani sadece içinden geçenleri paylaşmak için bir blog açmak isteyenler bu adımı geçebilir.  Fakat blog sahibi olmak için bir amacı olanlar kesinlikle blog amacı için konuya karar vermelidir.  Seçilecek konu için uzman olmak sürekli içerik üretmek gerekmektedir.  Bu açıdan blog konusu bulmak sizin için ve blog sürekliliği için en önemli adımlar arasında yer almaktadır.  Blog konusu için birkaç adım takip etmeniz gerekmektedir.  Öncelikle sevdiğiniz ve ilgili olduğunuz konular ile ilgili bor liste yapmanız sizin için kolay bir konu seçimi sağlayacaktır. Bu liselerde yer alan konular ile ilgili ne karamsar bilgi sahibi olduğunuzu değerlendirmeniz gerekmektedir.  Ayrıca sizin ilgi duyduğunuz ve uzman olduğunuz konuya insanların ne kadar ilgi duyacağı da son derece önemli konular arasında yer almaktadır.  Bu değerlendirmeden sonra son olarak içerik üretmekte sıkıntı çekmeyeceğiniz bir konuda karar kılmanız gerekmektedir.

   Blog konusuna karar verdikten sonra blog ismine karar vermeniz gerekmektedir.  İnternette ücretsiz olarak  blog almanızı sağlayacak onlarca site bulunmaktadır.  Bu sitelerden biri aracılığı ile konuyla alakalı,  duyanların sıcaklık hissedeceği ve blog için ziyaretçi çekecek bir isim bulmanız gerekmektedir. Arama sonuçlarında sitenizin ismi görüneceğinden, blog isminin blog içeriği ile uyumlu olması gerekmektedir. Blog ismine karar verdikten sonra ve blog konusunda kesin karar verdikten sonra blog kurmak için önünüzde hiçbir engel kalmamaktadır.  Blog açmak için Blogger,  Wordpress,  Tumblr ya da Blogcu gibi popüler sitelerden yardım almanız gerekecektir.

Bu sitelerden alacağınız yardım sayesinde ücretsiz olarak bir blog sitesi  sahibi olmaktasınız.  Bu sitelerden arasında hangisini seçeceği ile ilgili bilgisi olmayanlar blog amacına uygun bir karar vermesi gerekmektedir.  Blogger,  bir Google ürünü olduğundan tüm Google ürünleri e bağlantılı şekilde çalışmaktadır. Google gibi güçlü bor yapının arkanızda olması  sizin için kolaylıklar sağlayacaktır. WordPress de ülkemizde en fazla kullanılan blog siteleri arasında yer almaktadır.  Sitenin ücretli ve ücretsiz iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Blog geliştirme ve yapı bakımından oldukça kullanışlı bu sitede de pek çok kullanıcı blog sayfası oluşturmaktadır.  Diğer blog sitelerinde de bir blog sayfası açmak oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

   Blogger açmak için seçilen sitenin aslında sizin için infazla bir önemi bulunmamaktadır.  Blog  geliştirmek ve popüler bir blog sahibi olmak tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Blog sayfamız ile ilgilenmeniz bir çocuk gibi sürekli onu geliştirmeniz blog sayfanızın popüler olmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan daha ilk aşamadan başlayarak blog sahibi olmak için gerekli adımlar bilinçli bir şekilde atılmalıdır. Blog sitesi için gerekli emek sabır gösterilmelidir.  Hatta ücretli olarak açılan blog sayfalarında geliştirme ve güncellemeler sitenize çok daha fazla ziyaretçi çekecektir. Sürekli güncelleme ve yeni metin ekleme blog sayfası için oldukça önemlidir. Bir bakımdan neredeyse he gün blog siteniz için yeni metinler eklemeniz gerekmektedir.  Ayrıca ilk zamanlarda ümitsizliğe kapılmadan sabırlı ve azimli bir şekilde blog sitenizin gelişmesini sağlamamız gerekmektedir.  

Kolay gelir kaynağı olarak görünen aslında dışarıdan göründüğü kadar kolay olmayan kimine göre kazanç kapısı kimine göre eğlence yada hobi amaçlı olarak gördüğümüz bu altyapıyı kullanmak için çok fazla çaba göstermeniz gerekecektir. Blog açmak peki nedir bu? sistem nasıl işler, temel mantığı nedir. Blog açma ile ilgili birden çok makale sürekli karşımıza çıkmaktadır. Yalnız gerçek şu ki bu konu ile makale yazan arkadaşlarımız sadece blog açma konusunun sadece ilk aşamasını anlatmaktadır. Yani blog açmanın temel mantığını anlatan editör görmedim yada rast gelmedim bilemiyorum. Kısaca izah etmek gerekirse sadece iyi tarafları anlatılmış bu süreçteki zorluk seviyesi hiç anlatılmamış. Bizde bu açığı kapatmak için bu makaleyi hazırlayalım dedik. Dilerseniz blog açarken neleri yapacağınızı ve nelerden kaçınacağınızı yazmaya başlayalım.

Blog açarken ilk adım

Daha önce sitemizde yayımladığımız adım adım blog açma ile ilgili makale yayımlamıştık burada kısa bir özetini geçerek bu adımı kısa tutmaya çalışacağız.

Blog açarken dikkat etmeniz gerekenler

1 – Sitenizin adını iyi belirleyin çiçekler hakkında blog açacaksanız sitenizin ismi buna yakın olmalı
örnek : ciceklerindunyası.blogspot.com
2 – Sitenizin başlığını iyi yeçin daha sonra değiştirebilirsiniz ancak yinede etkili bir başlık girmeniz faydanıza olacaktır.
örnek : Her çiçeğin bir dili vardır

Bu anlatım blogger üzerinden blog açma ile olacaktır genel olarak diğer blog sitelerinde çalışma mantığı aynıdır. Öncelikle yeni bir blog açmanız için gooogle hesabınızdan giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptığınızda google arama kısmına blogger yazarak karşımıza çıkan ilk siteye giriş yapıyoruz.  Yeni blog sekmesine tıklayarak blog açmanız için gerekli alanları dolduruyoruz aşağıdaki örnek şemada görünen alanları kendinize göre doldurarak blog oluştur sekmesine tıkladıktan sonra artık blog sitemiz hazır hale gelecektir.

blog açmak
Buraya kadar yaptığımız işin en basit kısmıydı şimdi birazda işimizi zorlaştırarak makale kısmına geldi aslına bakarsanız makale kısmı kolaydır ama konuya hakimseniz kolaydır bu yüzden blog açmadan önce hangi konuda daha iyi olabileceğinizi kendinize bir sorun daha sonra bu işi yapın.

Makale yazmak

Etkili bir makale editörü olmanız ile ilgili makale yazmak konusunu inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz sonuçta hangi konuya vakıfsınız biz bilemeyiz sadece tavsiyelerde bulunabiliriz.
1 – Kopya içerikten kaçının kesinlikle bu işi bilen herkes kopyala yapıştır mantığını önermez.
2 – Makale yazarken mutlu olun ki okuyucularda istekle okusun yani makaleye sevginizi katın.
3 – Makalenizi türkçe imla kurallarına uygun bir şekilde yazın seo açısından önem arz etmektedir.
4 – Makalenizde okuyucalarınız’ın fikirlerini alın ki bu durum yorumlara yansısın.
5 – Makalenizi SEO’ya uygun bir şekilde yazın örnek resim aşağıda gösterilmiştir.

Hedef belirleme
Bu en benim en önemli olarak belirlediğim bir o kadarda etkisini gördüğüm yapılması gereken en basit olaylardan biridir. Yani yukarıda ki örnekte çiçeklerle ilgili bir site açmıştık biz buraya sürekli çiçekleri tanıtan makaleler ve resimler ekleyeceğiz. Yani tek amacımız nedir? çiçekler o yüzden daldan dala atlamayacağız.
Site içi SEO ve dış SEO
SEO mantığını anlatmak için 12 baskı cilt kitap yazılması lazım biz sadece sizlere SEO’un mantığını kısa bir şekilde özetlemeye çalışacağız.  SEO” (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu demektir. SEO işlemleri arama motorlarının web sitelerini daha rahat ve kolay bir şekilde aramasını sağlamaktadır. SEO web sitelerinde aramalarda yükselmek için çalışmaların tamamını kapsamaktadır.  Bu çalışma bir nevi sitelerde yapılan iyileştirme çalışması anlamına da gelmektedir. SEO çalışmaları site içi ve site dışı olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır.  Her iki çalışmada sitelerin arama motorlarında kullanıcıların karşısına çıkan ilk site olması için çalışmalar yapılmaktadır. SEO ile yapılan çalışmalar web sitelerinin ilgili kitleye çok daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.  Örneğin ; eğitim üzerine açılan bir site için yapılan SEO çalışmaları sitenin internet dünyasında üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır.  Tabi bu üst sıralar kendi alanında aramalar sonucunda hitap ettiği kitlenin karşısına çıkmaktadır. Normalde bir web sitesinin doğal yolla da popüler olması elbette mümkündür.  Fakat bu popülerliği yakalamak oldukça zor işlemler gerektirmektedir.  Bu popülerliği doğal yollardan ayrılmadan sadece SEO çalışmaları ile sağlamak mümkündür.  SEO çalışmaları sitenizin internet ortamında ilk sıralarda bulunmasını sağlarken,  site görünümünü de doğal yollardan kesinlikle uzaklaştırmamaktadır. 
  
  SEO internet reklamcılığın en prestijli arayışı olarak da düşünülebilir.  İnternet üzerinden reklam almayı prestijli şekilde sağlayan bu çalışma sonrasında web sitenizin reklam trafiği de artacaktır. :SEO çalışmaları en iyi şekilde SEO uzmanları ile yapılmaktadır. Doğal bir görünüm ile üst sıralara yükselen siteler böylece reklam almaya da başlamaktadır. Ancak reklam almak reklam yapmak ile gelişecek bir iştir.  Yani web sitenizin ilk olarak SEO çalışmaları ve reklam çalışmaları ile arama motorlarında üst sıralarda bulunması gerekmektedir.  Bunun sonucunda ise siteniz reklam almaya müsait bir web sitesi olmaktadır. Google bir sitenin popüler olduğunu siteye gelen düzenli ziyaretçilerden anlatmaktadır.  Sitenizin düzenli misafirleri bulunuyorsa e sitenizin link ve bilgilendirme paylaşımlarında yer alıyorsa Google sitenizin popüler olduğunu anlatmaktadır. SEO doğallığı anahtar kelimelerde bulunmaktadır.  Yani siz suni yıllar ile sitenizin popüler hale gelmesini istediğiniz anda arama motorları bu durumu fark etmektedir.  Birde sitenizin için olumsuz ve kötü bor durum anlamına gelmektedir.  Hatta bir şekilde bu durum sitenizin kara listeye dahi almaktadır. Doğal çalışmalar site sahibinin dışında yapılan ve sahibim haberi olmadan yapılan paylaşım çalışmalarıdır. Sitede yer alan makaleler, formlar ya da bloklarda yer alıyorsa bu durumun kesinlikle kullanıcı eliyle yapılmadığı görüntüsü olunmalıdır. Böylece sitenizin faydalı bir şekilde internet ortamında kullanıldığı görünmektedir. İnsanların bilgi almak için başvurduğu ve bilgi paylaşmak için kullanıldığı bir site arama motorlarında üst sıralara kendiliğinden yükselecektir. 
   
   Doğallık kriterlerinin en önemli göstergesi ise çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmalar, doğal görünümünden uzak bir site havasına neden olmaktadır.  Bu bakımdan sitenin doğal bir görüntüye sahip olması çeşitliliğinin arz eden SEO çalışmalarına bağlıdır.  Böylece sitenizin farklı ve dinamik bir yapıya bürünecektir. Zamanla doğal görünümde ziyaretçi sayısı artacak ve sitenizin popüler hale gelecektir. Sitenizin popüler olması ve arama motorlarında üst sıralarda yer alması kaliteli şekilde yapılan SEO çalışmalarına bağlıdır. Bu çalışmalar sayesinde sitenizin popülerliği artarken sitenize reklam alma olasılığınız da kendiliğinden yükselmektedir. Sitenizin doğal yollar ile tanıtılması yapılacak en iyi bir SEO çalışmasına bağlıdır.  Bu bakımdan sitede kullanılacak makaleler ya da anahtar kelimeler sitenizin hitap ettiği kitlenin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmalıdır. Böylece sitede yer alan bilgi ve makaleler hızlı bir şekilde herkes tarafından beğeni ile paylasılacaktır. 

Bu yazımızda sizlere etkili bir blog açmayı yada bir site açma konusunda birşeyler anlatmaya  çalıştık. Emin olun elimden geldiği kadar kısa tutmaya çalıştım buradaki anlatılan kriterler bilgi amaçlı olup sitenizde etki olacaktır daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hakkında admin

Check Also

Sunucu kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Sunucu kiralarken sunucu hizmeti sağlayan firmayı iyi araştırmanız gerekiyor aksi taktirde geri dönüşü olmayan hatalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir