Anasayfa / Webmaster / İnternet sitesi nasıl kurulur

İnternet sitesi nasıl kurulur

İnternet sitesi kurmak için öncelikle belli terimleri öğrenmeniz gerekecektir, ilk aşama olarak aşağıda yer alan terimlere göz atmanızı öneririm.Bu terimleri muhtemelen daha önce duymadığınız için yabancılık çekeceksiniz, ilk başlarda biraz sıkıntı yaşayacağınız muhtemeldir ancak internet sitesi kurmaya kararlıysanız çok çabuk alışacağınızdan eminim.Kodlama konusunda bilgiler vermeden biraz belli terimleri açıklamalarıyla birlikte sıralayalım.

İnternet sitesi nasıl kurulur

HTML : Zengin Metin İşaret Dili (İngilizce Hyper Text Markup Language, ks. HTML) günümüzde İnternet üzerinde veri paylaşımı için kullanılan en yaygın metin tabanlı dildir. Dilin son sürümü HTML5’tir.

CSS: Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS), HTML’e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir Web teknolojisidir.

Hosting: Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

Domain ( Alan Adı ) : Bir web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı nactumu.net tir.

WordPress : WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir.
Başlangıç seviyesi için bu terimleri bilmemiz yeterlidir.Daha sonrasında Ajax ve PHP gibi uzmanlık gerektiren alan terimlerinide öğrenebilirsiniz.
Sıfırdan bir HTML şablon yaratarak yayına sunmanız ya da bir HTML şablon oluşturmaya çalışmanız sizi oldukça strese sokabilir bu yüzden hazır HTML şablonlara yönelebilirsiniz.İndirdiğimiz bir şablon üzerinde basit düzeyde not defteri yardımıyla değişiklikler yapabilirsiniz.

Kodlama konusunda bir şeyler öğrenmeye çalışarak ortaya bir tasarım çıkarmak zaman kaybı olabilir.Bu yüzden yönetim panelsiz bir internet sitesi kurmak için hazır html tema kullabalirsiniz.
Yönetim panelli bir web sitemiz olsun istiyorsanız ve kodlarla uğraşmamak düşüncesindeyseniz tamamen size ait bir site için wordpress tercihini kullanabilirsiniz.
Yukarıda wordpress teriminin açıklaması kısaca yapmıştık, wordpress hazır bir sistemdir.Sadece kurulum yaparak yayına hazır bir siteniz olabilir, wordpress eklenti ve tema bakımından da oldukça geniş bir arşive sahiptir.Wordpress kullanarak yavaş yavaş kodlama bilginizide geliştirebilir sonrasında sıfırdan belirli temalar hatta PHP kodlarıyla iç içe olacağınız için yönetim panelli bir yazılım geliştirebilirsiniz.
İnternet sitesi kurmak sizin araştırma ve merakınızı ayriyetten isteğinize bağlıdır.Bu yüzden özellikle wordpress hakkında araştırma yapmanızı öneririm.

Hakkında admin

Check Also

SEO Danışmanlığı nedir

SEO Danışmanlığı nedir sorusuna yanıt arıyorsanız tam yerindesiniz buyurun. SEO, bir diğer adıyla daha doğrusu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir