Anasayfa / Webmaster / Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Bilgisayar çağının yaşanmasıyla internet sitelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Kişisel sitelerden tutun da haber, eğlence, bilgi, bahis her türlü web sitesi bulmak mümkün. Tüm web sitelerinin nasıl hizmet verdiğini, verilerini nerede barındırdığını, sitenin yavaşlığının nereden kaynaklandığını hiç merak ettiniz mi?

İnternet sitesi verilerinin ve dosyalarının bulunduğu makinelere hosting adı verilir. Hosting bir web sitesi için mutlaka olması gereken makine bölümlerini kasteder. Bu makine bölümleri Windows ya da Linux işletim sistemi başta olmak üzere çeşitli işletim sistemi versiyonları ile mimariye sahip olan hostingler, bilgisayar kasaları ile aynı görevi görür. 24 saat açık olarak elektrikle çalışan sunucular, hosting hizmetinin sağlanması görevini görür. Sunucular içerisinde ram, işlemci ve depolama alanı en büyük görevi görür. Bu donanımların yüksek verimle çalışması sayesinde sitelerin hızı doğrudan etkilenir.

Her site bir Hosting barındırır

Site hızını doğrudan etkileyen hosting, iyi ve kaliteli hizmet veren şirketlerden alınmalı. Hosting fiyatları ihtiyaç alanınıza ve hizmet sahanıza göre çeşitli özelliklerle sunuluyor. Günümüzde hosting ve diğer sunucu çözümleri dolar üzerine endekslidir. Dolarda yaşanan artışlar hosting fiyatlarını da etkiler.

Hosting web sitenizin evi demektir. Bu evde yaşanan kesintiler, sorunlar sitenizi etkiler. Özellikle arama motorlarının gözünde güncel ve kesintisiz web siteleri çok önemli. Kullanıcılara ne derece kesintisiz hizmet verdiğiniz artık SEO için etki ediyor. Ayrıca sitenize gelen ziyaretçiler yavaş ve hantal bir sitede uzun süre kalmak istemeyeceklerdir. Site hızına etki eden ram, depolama alanı ve işlemci iyi özelliklere sahip olmalı. Günümüzde depolama alanları için SSD ve bulut özellikler geliştirildi. SSD depolama alanına sahip olmak için ise biraz fazla ücret ödemeniz gerekli. Eğer büyük ve ciddi web projeleri arzuluyorsanız yatırımlarınızın bir kısmını iyi bir sunucuya ayırın.

Hakkında admin

Check Also

SEO Danışmanlığı nedir

SEO Danışmanlığı nedir sorusuna yanıt arıyorsanız tam yerindesiniz buyurun. SEO, bir diğer adıyla daha doğrusu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir