Anasayfa / SEO / Footer link zararlı mı?

Footer link zararlı mı?

Footer link zararlı mı sorusuna Türkiye’de ki bir çok Webmaster arkadaşım ve SEO işleriyle uğraşan kardeşlerim Footer linkin zararlı olduğu yönünde hemfikir olmuş durumdalar.

Bundan 3 yıl öncesine kadar hiç bir şey yokken daha sonradan ortaya atılan bu iddia sizce ne derece doğruluk payı var. Footer link çıkışları zararlı mı yok sa zararlı değil mi makalemi okuduktan sonra siz karar verin.

Footer link zararlı mı?

Hiç işi uzatmadan örnek vererek başlamak istiyorum. Şimdi, aslına bakarsanız ortaya atılan bu iddia bir bakıma doğru sayılır ancak gerçek şu ki işin derinine indiğimizde aslında o kadar zararlı olmadığının farkına varacaksınız.

footer link

(1) <a href=”http://www.sanalgezi.org/2017/07/wordpress-ve-seo-iliskisi.html” title=”WordPress ve SEO ilişkisi”><div class=”wordpress”>WordPress ve SEO ilişkisi</div></a>

(2) <a href=”http://www.sanalgezi.org/” title=”WordPress ve SEO ilişkisi”>

Yukarıda vermiş olduğum 1. sıradaki vermiş olduğumuz linke baktığımızda direk olarak konuya yönlendirdiğini görmekteyiz. ancak 2. sıradaki verilen link çıkışı ise ana sayfaya yönlendiriyor. Backlink referans olarak kabul edildiğine göre 1. sıradaki doğru adresi referans olarak gösteriyor. 2. sırada vermiş olduğum örnek ise yanlış referans olarak gösteriliyor. Kısacası 2. sıradaki linke tıkladığımda sitenin ana sayfasına gideceğim yani wordpress seo ilişkisi sayfasına giremeyeceğim için doğru olmayan bir Backlink sistemi oluyor. Buraya kadar olanı anlamış olarak kabul edere devam edelim.

Bilindiği üzere ücretsiz tema dağıtanlar Footer link şartı ile vermektedirler. Buna göre örnek olarak ABC Teması yazan firma <a href=”http://www.abcteması.com/abctemasi/” title=”abc teması”> olarak link vermektedir ve bu temayı indiren yüzlerce kişi bu tema firmasına link çıkışı sağlamaktadır.

Bu tür link çıkışları bahsedildiği gibi zararlı olsaydı tema yada scripti yazan şirketlerin hepsinin bu işten zarar görmesi gerekiyor. Toparlayacak olursak doğru verilen Backlink hiç bir şekilde zarar teşkil etmez.

Ancak söyle bir gerçek olayda var çalıştığınız sitenin sitenize benzerlik göstermesine özen gösterin ayrıca sizden başka birine Footer link çıkışı vermediğine emin olun. Burada en çok dikkat etmeniz gereken önemli faktörlerden biride doğru orantılı bir şekilde çalışmak olacak. Şimdi, kendinden emin bir şekilde ısrarla zararlı olduğunu yazan uzmanlar buna nasıl bir cevap verecek sizce bununla ilgili bir fikirleri mutlaka vardır. Bu anlattığım konu aynen Backlink içinde geçerlidir ve dengede tutmanızda faydası olacağını düşünüyorum aksi taktirde olumsuz sonuçlar kaçınılmaz olur.

Webmaster blog – sanalgezi.org

Hakkında admin

Check Also

Backlink nedir nasıl yapılır

Backlink nedir ve nasıl yapılır. son zamanlarda etkisini kaybettiği dedikoduları söylense’de SEO işleminin olmazsa olmazıdır ancak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir